Empire  |  SKU: 1400-600LHD
Empire Stainless Steel Commercial Double Bowl Sink – Left Hand Drainer 1400mm Wide | 1400-600LHD
1400 mm stainless-steel commercial double-bowl sink with left-hand drainer — ideal for professional kitchens and catering prep areas needing durable, hygienic washing space with separate bowls for washing and rinsing plus integrated draining for cookware and utensils.
Key Information
Delivery Time: FREE Next Working Day
Warranty: 1 Year Parts
Note: instalment amount shown is ex VAT. VAT is calculated and added at checkout.
Pay in 3 (interest free) or 12 monthly instalments
Description
This sink comes complete with corner drainers and strainers. The 38mm square legs have adjustable feet and are stepped in 100mm from the back to allow for pipework. Finishing off the sink is a stainless steel valance for a clean, professional look. Also included are stand pipes for each bowl.
Product Features
  • Dimensions - 1400(W) x 600(D) x 860(H)mm
  • Bowl Dimensions - 400 x 400 x 250(D)mm
  • Material stainless steel 304 bowl & 201 table
  • 2 x 10 inch standpipe
  • 2 x removable corner strainers
  • Adjustable feet
  • Delivered flat packed for easy assembly
  • Rear splashback to prevent spills - 100mm height
Reviews (2)
Customer Reviews
Based on 1 review Write a review
Delivery Information
Important information about your delivery.
Delivery is made to the kerbside only. Drivers do not unpack or position goods.
Ordered a large item?
What if I wasn't in to take delivery?
Can you deliver abroad?
Warranties
This product has a 1 Year Parts warranty.
Questions & Answers
Have a Question?
Be the first to ask a question about this.
Ask a Question
Payment & Security
Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Visa
Customer Reviews
Empire Stainless Steel Commercial Double Bowl Sink – Left Hand Drainer 1400mm Wide | 1400-600LHD Double Bowl Sinks Empire
Empire